Andmete automaatne varundamine arvutist

Oma andmete automaatseks varundamiseks on mitu head põhjust. Esiteks võib su arvuti või selle kõvakettaga midagi juhtuda. Ilma varukoopiata jääd ilma mitte ainult oma seadmest vaid kõigist oma piltidest, dokumentidest ning muudest olulistest andmetest. Teine põhjus on järjest enam leviv lunavara ehk krüptoviirused (olen neist pikemalt kirjutanud siin). Kui su arvuti nakatub lunavaraga on ainuke kindel ning eetiline pääsetee varukoopia taastamine.

Võimalik, et varundad oma andmeid käsitsi, kuid see pole ideaalne lahendus. Andmetest käsitsi koopiate tegemine on tülikas ja aeganõudev – suure tõenäosusega ei tee sa seda väga tihti. Automaatselt toimuv varukoopiate tegemine kindlustab, et sa ei jää õnnetuse korral ilma ka hiljuti loodud failidest. Vaatame järgnevalt, kuidas saad oma arvuti automaatselt andmeid varundama panna.

Andmete varundamise ABC

Kui sul pole andmetest varukoopiat võid neist lihtsalt ilma jääda. See võib juhtuda väga lihtsalt – kõvaketas on arvuti üks kõige hapramaid komponente, kuna see on pidevas liikumises. Solid state ja flash mälu on tänapäeval küll töökindlamad, kuid ka need pole sajaprotsendiliselt töökindlad.

Samuti võib juhtuda, et su arvuti langeb pikanäpumeeste saagiks. Sellisel puhul on andmete tagasi saamise võimalus imeväike. Isegi, kui su arvuti leitakse on varas suure tõenäosusega kõik seal olnud andmed juba kustutanud.

Tagavarakoopiad võib jagada kaheks – lokaalsed ning serveri/pilve põhised. Serveri või pilvepõhised koopiad asuvad kuskil kolmandas kohas. Ükskõik, mis juhtub sinu koduga, ei mõjuta see pilves majutatud koopiaid. Lokaalsed koopiad on DVD plaadile, välisele kõvakettale või isegi võrgukettale tehtud koopiad. Ükskõik, millisest andmekandjast jutt käib, asub koopia su kodus.

Lokaalse varukoopia suurim risk on see, kui midagi peaks juhtuma su koduga. Tulekahju korral võivad hävida kõik su tehtud varukoopiad. Küünik võib öelda, et tulekahju puhul ei ole andmed kindlasti su suurim prioriteet, mis on loomulikult tõsi. Samas, kui kõik pereliikmed turvaliselt majast väljas, on kõige suurem kahju sellest, mida ei saa taastada. Mööbli ja elektroonika võid uue osta, kuid varundamata pilte oma pulmast või videot oma lapse esimestest sammudest ei saa kunagi tagasi. Alati peaks vähemalt üks varukoopia olema serveris.

Võimalus, et midagi juhtub serverisse varundatud andmetega on palju väiksem. Siiski on see võimalik. Näiteks võid unustada oma pilveteenuse paketti pikendada. Samuti võib pilveteenuse pakkuja teha vea ja su andmed kogemata kustutada. Valesti võib minna asju, mille peale tullagi ei oska.

Seetõttu tuleks lähtuda põhimõttest: Kui sul on ainult üks varukoopia, ei ole sul varukoopiat! Alati peaks kõigist olulistest andmetest olema vähemalt kaks koopiat, soovitatavalt rohkem. Ainult nii kindlustad, et nendega ka mitme halva juhuse kokkulangemisel midagi ei juhtu.

Pilvepõhine varundamine

Lihtsaim viis pilvepõhiseks varundamiseks on kasutada spetsiaalset tarkvara nagu Backblaze. Olen seda juba soovitanud lunavarast rääkivas artiklis, kuid teen seda ka siin. Backblaze lubab sul valida oma arvutist kataloogid ja failid, millest tehakse automaatselt varukoopiad. Erinevalt konkurentidest varundab ta vaikimisi kõik su failid – paljude konkurendid tahavad, et  valiksid kõik failid ja kataloogid ükshaaval. Varukoopiad tehakse niivõrd tihti, et suure tõenäosusega ei kaota sa kunagi rohkem, kui 5 minuti tööd. Varukoopiate maht pole piiratud ning teenus maksab ainult 5 USD kuus.

Varundatud faile saad igal ajal taastada. Kusjuures saad taastada faili ükskõik mis ajahetkel seisus viimase 30 päeva jooksul. Kui oled kuu jooskul töötanud ühe Excel’i tabeliga saad sellest taastada nii eilse, üleeilse kui ka kahe nädala taguse versiooni. Soovikorral saad oma failid tellida mälupulgal või kõvakettal, mis saadetakse sulle kulleriga. See on kasulik piiratud andmemahuga või aeglase interneti korral. Backblaze on saadaval nii Windows’i, kui Mac’i platvormil. Kasutan ise Backblaze nii enda, kui kõigi pereliikmete arvutites. Soovikorral saad esimesed 15 päeva saab teenust tasuta proovida siin.

Üks võimalus on olulisi dokumente hoida Dropbox’is. Dropbox varundab seda automaatselt. Küll pead arvestama, et suurema hulga andmete puhul pead sellisel juhul ostma tasulise Dropbox’i konto, mis laiendab saadaolevat salvestusruumi 1 terabaidini (1024 GB). Ma ei soovita kasutada Dropobox’i oma põhilise varunduskohana, küll võib sinna olulistest failidest lisakoopia teha. Täpselt samamoodi võid kasutada ka Microsoft OneDrive. OneDrive on muide saadaval ka Mac’ile, kolmanda osapoolse rakendust kasutades ka Linux’ile.

Varundamine võrgukettale

Automaatse võrgukettale varundamise funktsioon on sisse ehitatud nii uuematesse Windows’i versioonidesse kui MacOS’i. Mac’is on see märgatavalt lihtsam, kui Windows’is, mistõttu kirjeldan seda esimesena.

Mac’i varundamine võrgukettale

Apple toodab ise võrgukettaid nimega “Airport Time Capsule”. Mac’i varundamiseks ei pea tingimata kasutama nende toodetud võrguketast. Airport Time Capsule näeb hea välja, kuid on tavapärastest võrguketastest märgatavalt kallim. Kas disain on kordades kõrgemat hinda väärt, jääb igaühe enda otsustada.

Kui kasutad kolmanda osapoole võrguketast (mitte Airport Time Capsule) tuleb see kõigepealt formateerida Apple failiformaati. Windows’i ja Mac’i failisüsteemid on erinevad ning enamik kettaid on vaikimisi seadistatud toimima Windows’iga. See ei tähenda, et seda pole Mac’iga kasutada võimalik; ketas tuleb lihtsalt nn formateerida Mac’i failiformaati. Airport Time Capsule võrguketast pole vaja formateerida, see kasutab vaikimisi õiget failisüsteemi. Seda saad teha ühendades võrguketta USB kaabliga oma arvutiga – üle võrgu ketast formateerida võimalik pole.

PS! Formateerimine kustutab kõik failid kettal!

Kui oled ketta oma arvutiga ühendanud ava “Disk Utility”. Kõige lihtsam viis selle avamiseks on avada “Spotlight search” vajutades command + space. Avanenud aknasse kirjuta “Disk Utility”. Suure tõenäosusega soovitab Spotlight juba esimese paari-kolme tähemärgi sisestamisel vastavat rakendust. Selle saad avada vajutades “Enter” või klikkides nimele.

Avanenud aknast vali oma ketta nimi. Ketta nimi leiad manuaalist. Suure tõenäosusega on see tootja nimi + mudeli nimi, mille leiad ka pakendilt. Kui oled oma ketta nimele klikkinud vajuta “Erase”. Avanenud akanst vali “Mac OS Extended (Journaled)”. Seejärel saad kettale nime valida, selleks võib olla näiteks “Time Capsule” või “Varukoopia”. Nimi võib olla ükskõik, mis. Seejärel vajuta avanenud hüpikaknast “Erase”. Järnevalt formateerib su arvuti valitud ketta. Suurema mahuga võrguketta puhul võib formateerimine üksjagu aega võtta. See tehtud, saad hakata oma võrguketast automaatseks varundamiseks kasutama.

Järgnevalt ava seadete paneeli (System preferences). Kui System Preferences pole su Dock’il saad selle avada täpselt samamoodi nagu eelnevalt mainitud Disk Utility. Avanenud vaatest vali “Time Machine”. Avaneb vaade, kust saad varundamise aktiveerida. Esimese asjana pead valima ketta, kuhu andmeid varundatakse. Selleks vajuta “Select Backup Disk” ja vali oma vastformateeritud ketas või Airport Time Capsule. Seejärel aktiveeri eelneva menüü vasakpoolsest tulbast “Time Machine”. Edaspidi hakkab su Mac end automaatselt üles seatud võrgukettale varundama. Esimene varundamine võib üksjagu aega võtta, eriti, kui sul on arvutis palju faile.

Windows’i varundamine kõvakettale

Windows’i automaatseks varundamiseks on kaks võimalust. Esimene kannab nime “File History” ning on saadaval alates versioonist 8. Teine võimalus on luua kogu oma operatsioonisüsteemist taastatav koopia (inglise keeles Disk Image). Windows 7s oli selleks spetsiaalne rakendus nimega “Backup and Restore”, uuemates versioonides toimub see samuti File History alt.

File History varundab valitud faile automaatselt. See toimib sarnaselt Backblazega, kuid varundab andmeid võrguketta asemel lokaalselt. System Image varundab korraga kogu arvuti täpselt nagu Mac OS’i Time Machine.

PS! Artikli kirjutamise hetkeks on Microsoft kinnitanutd, et töötab uue varundamismehhanimsi kallal. Uus süsteem kannab nime “Timeline” ning peaks tulevikus välja vahetama File History. Kui see välja tuleb uuendan artiklit vastavalt.

Erinevalt Mac’ist pole suure tõenäosusega vaja kummagi varundamise variandi jaoks ketast formateerida – enamik müüdavaid võrgukettaid kasutavad vaikimisi Windows’i failisüsteemi.

File History

File History varundamise aktveerimiseks ava start menüüst seaded (“Settings”) ning vali sealt “Update & Security” ning avanenud valikust “Backup”. Windows 8 peal vali täpselt samad menüüpunktist “Control Panel” rakendusest.

Seejärel vali ketas, kuhu soovid failide varukoopiaid salvestada. Selleks vajuta “Add a drive” ning vali oma võrguketas. Samamoodi saad soovikorral faile varundada juhtmega ühendatud välistele kõvaketastele.

Kui oled ketta valinud ilmub võimalus aktiveerida automaatne varundamine (“Automatically back up my files”). Seejärel saad varundamise seadistada vajutades “More options”. Sealt saad paika panna varundamise tiheduse ning kõige olulisemalt – valida kataloogid ja failid, mida File History varundama hakkab. Vaikimisi varundamistihedus on korra tunnis, kuid soovikorral saad selle toimuma panna lausa iga 10 minuti tagant.

Samast kohast saad varundatud faile taastada. Lisaks ilmub varundatud failidele parema klikki menüü “Restore previous version”, mis võimaldab taastada failist varem varundatud versiooni.

Disk Image
Backup and Restore funktsioon eemaldati Windows 8s, kuid toodi tagasi kümnes. Muuhulgas võimaldab see taastada Windows 7 varukoopiaid Windows 10 keskkonnas. Disk Image teeb koopia kõigist failidest su arvutis, kuid ei tekita versiooniajalugu nagu File History.

Süsteemist Disk Image tegemiseks ava Seadetest Disk Image ning vali alt vasakust äärest “System Image Backup”. Avaneb vaade pealkirjaga “Backup and Restore Windows 7”. Ära lase end “Windows 7” tekstist heidutada; see tähendab lihtsalt, et see ühildub vanema versiooniga.

Sealt vali omakorda “Create a system image”. Avaneb aken, kust pead valima varukoopia asukoha. Vali selleks oma võrguketas ning vajuta Next. Avaneb vaade, kust saad valida osa kõvakettast, mida varundada soovid. Seal vaates ei pea suure tõenäosusega midagi muutma, vaikimisi valitud partitsioon (sektsioon kõvakettast, kus asub operatsioonisüsteem) on õige. Seejärel vajuta “Start Backup”. Disk Image loomine võib üksjagu aega võtta.

Arvestama peab, et ainult tavaline File History toimib automaatselt. Disk Image põhise varukoopia peaksid aegajalt käsitsi tegema. Soovitatav on hoida File History aktiivsena ning samaaegselt ka perioodiliselt uus Disk Image välisele kõvakettale salvestada.

PS! Kui kasutad vanemat Windows’it kui 8 peaksid tõsiselt kaaluma selle uuendamist. Microsoft ei lase vanematele operatsioonisüsteemidele välja ei uuendusi ega turvapaiku, mis muudab need ohtlikuks.

Kokkuvõte

Ainuke viis kindlustada oma andmete säilimine on neid regulaarselt varundada. Kõige kindlam on selleks kasutada automaatselt varundamise tarkvara nagu Backblaze, käsitsi koopiaid tehes on andmete kaotuse risk suurem. Küll ei piisa ühest varukooopiast. Olulistest andmetest peaks alati olema vähemalt 2 koopiat, erinevates asukohtades. Näiteks üks Backblaze pilves ning teine kodusel võrgukettal.