Kuidas valida turvalist PIN koodi

PIN kood on enamasti 4 kohaline number, mis pole väga turvaline turvaelement arvestades, kui olulisi asju see kaitseb. PIN koodiga on kaitstud näiteks pangakaardid ja su telefoni SIM kaart. Vaevalt, et soovid, et kumbki halbadesse kätesse satuks.

Kuigi neli numbrit ei paku väga palju võimalusi koodi turvamiseks, saad siiski rakendada mõningeid meetmeid. PIN koodi ei saa enamasti sisestada rohkem, kui kolm korda ilma, et kaart lukku läheks. See annab üsna vähe võimalusi toore jõu rünnakuks (lihtsalt kobinatsioone läbi proovida) rakendada. Seetõttu on kindlaim viis oma PIN koodi turvamiseks kasutada numbrit, mis ei seostu kuidagi otseselt sinuga ning pole laialt levinud.

Mida ei tohiks PIN koodina kasutada

  • Oma sünnikuupäeva. Su sünnikuupäeva on väga lihtne leida ning suure tõenäosusega on see esimene kombinatsioon, mida potensiaalne ründaja katsetab.
  • Oma sünniaastat. Kui su sünnikuupäev PIN koodiks ei sobi, katsetab ta ilmselt järgmisena su sünniaastat. Need kaks on kõige levinumad PIN koodid. Ideaalis ei tohiks PIN kood olla mingi tähendusega aastaarv, nagu pulmakuupäev.
  • Oma lapse või elukaaslase sünnikuupäev või sünniaasta. Lähisugulase andmete kastamine on peaaegu sama ebaturvaline, kui su enda oma. Suure tõenäosusega on see info samuti leitav, vähemalt inimesele, kes sind tunneb. Sa ei saa kunagi kindel olla, et ründajaks pole keegi su tuttav.
  • 0000. 0000 on peaaegu alati SIM kaartide vaikimisi parool ning kõige lihtsam numbrikombinatsioon, mida meelde jätta ja sisestada. PIN kood ei tohiks tegelikult kunagi koosneda neljast ühesugusest numbrist, kuid 0000 on kõigist variantidest ebaturvaliseim.
  • 1234 ja muud järjestikused numbrid. Väga lihtne on aru saada, kui sisestad PIN koodina lihtsalt järjestikused numbrid. Kes iganes su kõrval on saab su PIN koodi väga lihtsalt ära arvata. See on eriti ohtlik pangakaartide puhul, kus poe järjekorras võib järgmine inimene lihtsalt su koodi näha.
  • Ära kasuta sama PIN koodi mitmes kohas. Võib tunduda lihtne, kui su telefoni, pangakaardi ja mobiil-ID PIN 1 on sama number, kuid ühe lekkimisel on vargal potensiaalne ligipääs kõigile kolmele.
  • Ühtegi numbrikombinatsiooni, mille leiad allpool sektsioonist “Mis on kõige levinumad PIN koodid?”

Kuidas kaitsta oma PIN koodi

  • Vali PIN kood, kus on vähemalt kolm erinevat numbrit.
  • Ära ütle oma PIN koodi kellegi. Kõlab iseenesestmõistetavalt, kuid iga parooli või PIN koodi jagamine on risk. Isegi, kui inimene, kellele selle annad on su lähisugulane või elukaaslane. Sinul on PIN kood peas, kuid tema võib selle üles kirjutada, mis võib edasi lekkida.
  • Kui pead kellegi mingil põhjusel oma PIN koodi ütlema, muuda see ära esimesel võimalusel. Uut PINi valides pea silmas, et see ei vastaks ühelegi “Mida ei tohiks PIN koodina kasutada” sektsioonis välja toodud punktile.
  • Ära kirjuta PIN koodi üles. Mitte kunagi ega kuhugi. Mitte mingil juhul ei tohi PIN koodi kirjutada või kraapida oma pangakaardile. Sellisel juhul võid kindel olla, et kaardi kaotamine tähendab ka seal olevast rahast ilma jäämist.
  • Enne PIN koodi sisestamist pangaautomaati või makseterminali – vaata enda ümber! Ole kindel, et keegi ei näe su sõrmi terminali numbritel. Juhused, kus varas jälgib sind sisestamas parooli ning varastab seejärel märkamatult kaardi, ei ole ebatavalised. Ainuke viis end selle eest kaitsta on kindlustada, et keegi sind parooli sisestamas ei näe.
  • Sisestades telefoni PIN koodi, kata ekraan käega ning ole kindel, et keegi sind seda sisestamas ei jälgi. Kui vaja pööra PIN koodi sisestamise hetkeks grupi poole selg.
  • Kui vähegi võimalik, tuleks valida kõige pikem võimalik PIN kood. Näiteks Apple seadmed võimaldavad valida seadme lahtilukustamiseks 4 ja 6 kohalise koodi vahel. Sellisel juhul tuleks alati valida pikem variant, kuna seda on keerulisem ära arvata ning kõrvalt vaadates meelde jätta.

Mis on kõige levinumad PIN koodid

Järgnevad PIN koodid on kõige populaarsemad ning neid ei tohiks kunagi kasutada. Nimekiri on koostatud aja jooksul lekkinud PIN koodide andmebaase analüüsides.

  1. 1234
  2. 1111
  3. 0000
  4. 1212
  5. 7777
  6. 1004
  7. 2000
  8. 4444
  9. 2222
  10. 6969
  11. 9999
  12. 3333
  13. 5555
  14. 6666
  15. 1122
  16. 1313
  17. 8888
  18. 4321
  19. 2001
  20. 1010