Mis on VPN ning miks ja kuidas seda kasutada

Võimalik, et oled kuulnud täheühendit VPN, või näinud seda näiteks oma telefoni seadetest. Kuid mida see endast kujutab ning mis kasu sa saad selle kasutamisest? Järgnevas artiklis vaatame, mida kujutab endast VPN ja miks sa peaks oma privaatsuse ja turvalisuse huvides seda kasutama.

Mis on VPN

VPN on lühend inglisekeelsetest sõnadest “Virtual Private Network”, ehk virtuaalne privaatne võrk. Täpselt seda VPN oma olemuselt ongi. VPN tekitab turvalise võrgu, mille liiklust pole kolmandatel osapooltel võimalik jälgida, ükskõik kus sa ka poleks.

Ilmselt tead, et avalike WiFI võrkude kasutamine pole turvaline. Loomulikult on mugav kohvikus arvuti lahti lüües kohe esimesse avatud võrku ühenda, kuid sa ei tea kunagi, kes su liiklust pealt kuulata võib. See on levinum, kui sa arvatagi oskad. Pahalane ei pea istuma su kõrval vaid võib olla nakatanud kas ruuteri või ükskõik mis teise arvutiga samas võrgus. Täiesti võimalik on, et su kõrval istuva inimese arvuti kuulab sinu internetiliiklust pealt ilma, et omanik seda üldse teaks.

VPN võtab neilt selle võimaluse. Kasutades VPNi loob su arvuti turvalise, krüpteeritud ühenduse VPNi teenuse pakkujaga, peale mida liigub kõik su liiklus läbi nende turvalise serveri. Kesiganes nuhib su liiklust näeb ainult, et oled loonud turvalise ühenduse mingi anonüümse serveriga. Ta ei saa teada, mis lehtedes sa käid, kuhu sisse logid või mis tarkvara kasutad.

Lisaks turvalisusele võimaldab VPN peita oma asukohta. Läbi VPNi käiv liiklus jõuab sihtkohta läbi vaheserveri. Leht, mida külastad, või teenus, mida kasutad ei tea, et tegelikult liiguvad andmed sealt edasi sinuni; nende meelest oledki sina VPNi IP aadressi taga. See võimaldab pääseda ligi sisule, mis on geograafiliselt piiratud. Näiteks saab USA põhist VPNi kasutades ligi Ameerika Netflixi sisule. Inglismaal asuvat VPNi kasutades saad vaadata näiteks BBC iPlayerit.

Kust saada VPN?

VPN teenus on reeglina tasuline. Ära kunagi usalda tasuta VPN teenuse pakkujaid! Sinu liikluse vahendamine on teenusepakkujale reaalne kulu; ta peab selle kuidagi tagasi teenima. Tasulite VPN pakettide puhul tead täpselt, mille eest sa maksad ning mida teeb pakkuja su andmetega. Tegemist on reeglina ettevõtetega, kes on teenust pakkunud aastaid ning võtavad turvalisust ja su privaatsust väga tõsiselt.

Tasuta VPNi pakkuja eesmärk on varastada su andmeid. Tasuta VPNi kasutamine arvates, et nad ei varasta su andmeid või ei tee midagi muud kurja, on sama, mis vastata kirjale “Nigeeria printsilt” lootuses saada miljone. See on täiesti kindlalt pettus. Loomulikult on paljudel teenusepakkujatel prooviperioodid või mahupiiranguga proovipaketid, mida ma eelneva all silmas ei pidanud. Prooviversioonide eesmärk on sust siiski lõpuks maksev klient luua – need pole üldjuhul pettused.

Meie soovitame kasutada PureVPN-i teenuseid. Tegemist on aastatepikkuse kogemusega teenusepakkujaga, kelle pakettide hinnad on mõistlikud ning klienditugi tasemel. Neil on servereid 141s riigis, muuhulgas Eestis. PureVPN priavaatset virtuaalvõrku kasutades tead, et su andmed on kaitstud. Hetkel on neil pakkumine, kus ostes VPNi 2 aastaks on hinnaks kõigest 2.95$ kuu. Lisainfot leaid siit.

Kuidas kasutada VPNi Windowsiga

Kõige lihtsam viis ühenduda PureVPN virtuaalsesse privaatvõrku on nende rakendus Windowsile. Peale allalaadimist ei pea sa tegema muud, kui sisselogima, misjärel saad valida riigi, kust välisele internetilt välja paistad.

Kui kasutad mõnda teist teenusepakkujat või ei soovi programmi alla laadida saad siiski VPNi kasutada, küll nõuab see natuke rohkem seadistamist. VPN klient on sisse ehitatud kõigile Windows’itele alatest Vistast. Kui kasutad Windows 7t, Windows 8t või Windows 10t saad ühendada virtuaalsesse privaatvõrku ilma, et peaksid mingit tarkvara installeerima.

VPNi ühendamiseks pead kõigepealt looma VPN profiili. Seda saad teha vajutades Start nuppu ning valides Settings  > Network & Internet > VPN > Add a VPN connection.

VPN provider” väärtuseks vali “Windows built in”.

Connection name” väärtuseks anna oma VPN ühendusele nimi. Näiteks “Turvaline ühendus”.

Server name or address” väärtuseks sisesta oma VPN server. Kui sul pole VPNi soovitame allpool, kust ja kellelt soovitame selle hankida.

VPN type” Vali väärtuseks Point to Point Tunneling Protocol (PPTP)

“Username” ja “Password” väljadesse sisesta kasutajanimi ning parool, mille said VPN teenuse pakkujalt. Kindalsti tee ka linnuke “Remember my Sign in info” kastikesse, et sa ei peaks iga kord kasutajanime ja parooli uuesti sisestama.

Edasi vali tekkinud loendist oma “Turvaline Ühendus” nimeline VPN, ning vajuta “Connect”. Kui kõik väljad õigesti täitsid oledki mõne hetke pärast anonüümselt internetis. Sealt samast saad ka edaspidi VPN-i ühendada.

Kuidas kasutada VPNi Maciga

Lihtsaim viis Pure VPNi kasutamiseks Macil on nende rakendus. Peale sisselogimist saad kohe turvaliselt internetis surfata ilma, et peaksid midagi rohkemat seadistama.

Kui sa ei soovi rakendust alla laadida või kasutad mõnda teist teenusepakkujat saad kasutada Maci sisseehitatud VPN klienti. Selle seadistamine on natuke keerulisem, kui Windowsil, kuid kindlasti mitte raketiteadus. Kui teed täpselt nagu järgnevalt kirjeldatud ei tohiks ka vähemkogenud kasutajal sellega probleeme tulla.

Esimese asjana ava kontrollpaneel. Kui “System Preferences” pole su Dockis saad selle ligi vajutades Command + space ning kirjutades sisse System…, otsing soovitab kohe varsti System Preferences paneeli. Vajuta “enter”, et sinna pääseda.

Olles avanud kontrollpaneeli vali “Internet & Wireless” alamkategooriast “Network. Sulle avaneb nimekiri kõigi võrkudega, kuhu oled ühendatud või saad ühendada. Nimekirja all vasakus ääres on + nupp, vajuta sellele.

Avanenud aknast sea “Interface” väärtuseks VPN. Sellepeale ilmub uus väli “VPN type”. Vali selle väärtuseks “L2TP over IPSec” ning “Service name” väärtuseks sisesta näiteks “Turvaline ühendus”. Vajuta “Create”.

Ilmunud aknasse sisesta “Server address” väärtuseks VPNi aadress, mille oled saanud oma teenusepakkujalt.  “Account name” väärtus on su kasutajanimi, mille oled samuti oma teenusepakkujalt saanud. Seejärel vajuta “Authenticate Settings”.

Järgnevas vaates vali sisesta “Password” väärtuseks oma kasutajakonto parool. Ning “Shared seceret” väärtuseks jagatud turvakood, mille saad oma teenusepakkujalt. Pure VPN puhul on see “12345678”.

Kasutajakonto andmed sisestatud tuleb kindlustada, et kõik su internetiliiklus läheks läbi VPN serveri. Selle jaoks vajuta “Advanced” ning tee linnuke “Send all traffic over VPN connetion” kastikesse. Seejärel vajuta “Apply” nuppule. Nüüd on võimalik sealt samast VPNi ühendada ning interneti turvaliselt kasutada.

Kuidas kasutada VPNi Androidiga

Täpselt nagu arvutis on ka nutitelefonis ja tahvlis lihtsaim viis PureVPNi kasutada nende rakendus. Peale rakenduse installeerimist ja sisselogimist saad internetti oma telefonis või tahvelarvutis kasutada privaatelt ja turvaliselt.

Uuematel Android seadmetel on ka sisseehitatud VPN klient, mida saad kasutada ühendamaks teiste pakkujate võrkudesse või juhul, kui sa PureVPNi rakendust installeerida ei soovi.

VPNi seadmistamiseks mine oma telefoni või tahvelarvuti seadetesse ning vali “Wireless and networks” ning sealt alt “VPN”. Olenevalt seadmest on võimalik, et pead avama lisamenüü valides eelmainitud sektsioonist “More”.

Avanenud vaates vajuta + nuppu uue VPN profiili loomiseks. Avanenud aknas täida väljad järgnevalt:

Name” – VPN profiili nimi, näiteks “Turvaline internet”

Type” – PPTP
Server address” – Sinu VPN serveri aadress, mille oled saanud teenusepakkujalt

PPP Encryption” kastis peaks olema linnuke.

Seejärel vajuta “save”.

VPN ühenduste nimekirjas näed oma vastlisatud ühendust “Turvaline internet”. Vajuta ühendamiseks selle nimele. Avaneb aken, kuhu pead sisestama oma teenusepakkujalt saadud kasutajanime ja parooli. Kindlasti tee linnuke kastikesse “Save account information”, et parooli ja kasutajanime ei peaks iga kord uuesti sisse trükkima.

Soovitatav on panna linnukese ka “Always-on VPN” kasti. Nii jääb VPN koguaeg aktiivseks.

Kuidas kasutada VPNi iOSiga

Kui vaatasid eelnevaid punkte pole ilmselt üllatus, et ka iPhone ja iPadiga on lihtsaim viis PureVPNi kasutamiseks nende rakendus. Piisab lihtsalt oma kasutajanime ja parooliga sisselogimisest ja kõik su internetiliiklus on turvatud. Muuhulgas annab PureVPN iOS paltvormil sulle isegi 2 GB tasuta andmemahtu teenuse proovimiseks. Kui liitud nende täisteenusega on kasutatav andmemaht piiramata.

Loomulikutl on ka iOS platvormil sisseehitatud VPN tugi juhuks, kui kasutad mõnda teist pakkujat või ei soovi rakendust alla laadida.

Seadistamiseks mine seadetesse (Settings) ning vali “General”. Seal näed tabi “VPN”, vajuta sinna ning vali “Add VPN Configuration”.

Avanenud ankeet täida järgnevalt:

Type” väärtuseks vali “L2TP”.

Description” on su ühenduse nimi. Näiteks “Turvaline ühendus”.

Server” on su VPN serveri aadress.

Account” on su kasutajanimi

Password” on su parool

Secret” on VPNi üldine parool, mille saad oma teenusepakkujalt. PureVPN puhul on see “12345678”.

Kontrolli, et “Send all traffic” valik oleks aktiivne ja vajuta Done. Kui oled VPNi seadistanud saad seda sisse ja välja lülitada Seadete põhivaatest, samast ikoonide nimistust, kus näed oma WiFi võrgu nime ning saad lennurežiimi aktiveerida; sinna ilmub uus nupuke.

Kokkuvõte

Praktiliselt iga internetti ühendatud seade on võimalik kasutama panna virtuaalset privaatvõrku. Virtuaalne privaatvõrk kaitseb su internetiliiklust ning identiteeti pealtkuulamise eest. Lisaks võimaldab VPN jätta mulje, et asud mujal riigis, kui seda tegelikult oled, mis võimaldab kasutada geopiiranguga teenuseid ja rakendusi.

Meie soovitame usaldusväärset VPN teenuse pakkujat PureVPN, kellel on servere enam, kui 140 riigis. Nendega saad kasutada ükskõik kuhu piiratud teenuseid, muuhulgas vaadata kõiki ETV programme Eestist väljas olles.