10 parimat tasuta viirusetõrje tarkvara Windowsile
Arvuti pahavarast vabana hoidmiseks on oluline, et seal oleks viirusetõrje tarkvara. Järgnevalt vaatame kümne populaarseima antiviiruse positiivsemaid ning negatiivsemaid omadusi. Milline neist kõige paremini sinu vajadustega sobib saad ise otsustada. Nimekiri pole otseses paremuse järjekorras, kuid meie meelest parimad valikud on välja toodud nimekirja ülemises osas.
1. Avast Free Antivirus 2017
Veebileht: https://www.avast.com/
Avast Free Antivirus on meie meelest parim tasuta viirusetõrje tarkvara. Ta funktsioonid teevad silmad ette paljudele tasulistele lahendustele.
Avast ei ole ahne – kui sa installid ükskõik millise teise antiviiruse läheb ta passiivsesse režiimi. Ta ei tee enam aktiivseid skanneeringuid ega midagi muud, mida sa talt otseselt ei küsi. Nii ei lähe ta su uue lahendusega konflikti. Küll saad soovikorral manuaalseid skanneeringuid aktiveerida.
Alati, kui Avast blokeerib (potensiaalse) viiruse, pakub ta võimalust skanneerida kogu arvutit. Nii on võimalik kinni püüda viiruse muud siirded enne, kui nad kogu arvuti nakatavad.
Avaste Free blokeerib automaatselt pahavara sisaldavad veebilehed. Reaalajas kontrollib ta ka kõiki allalaetud faile ning blokeerib viirused veel enne, kui need su arvutisse jõuavad. Samuti blokeerib ta lehed, mis on kindlasti õngitsemise rünnakud. Õngitsemise rünnak tähendab, et leht üritab jätta muljet, et ta on midagi muud. Näiteks kloonib leht Gmaili sisselogimiskasti, et sa sinna oma kasutajanime ja parooli kirjutaks. Sisestatud andmed saadetakse ründajale, kes saab su konto üle võtta. Muuhulgas näitab ta juba Google otsingutulemustes, kas leht on turvaline. Nii ei satu sa ka kogemata otsingutulemustele, mis pahavaraga nakatunud on.
Ühendades WiFi võrku kontrollib Avast kohe kõiki sinna ühendatud seadmeid tuvastamaks potensiaalset rünnakut. Ta pakub soovitusi ka juhuks, kui su ühendus on ebaturvaline mitte võrgu, vaid just sinu arvuti seadete tõttu. Avatud WiFi võrkude turvalisus on pikem teema, millest oleme kirjutanud siin.
Viirus või pahatahtlik ründaja ei pruugi tingimata sihtida haavatavust Windowsis. Ta võib ära kasutada turvaauku mõne su arvutisse installeeritud rakenduses. Seetõttu käib Avast rutiinselt üle kõik su arvutisse installeeritud rakendused ning kontrollib, et kõik oleks uuendatud viimasele versioonile. Tuvastades vananenud ja haavatavaid rakendusi annab ta sellest kohe teada.
Muuhulgas tuleb Avast Antiviirusega kaasa ka SafeZone veebilehitseja. Tegemist pole mõttetu lisavaraga, vaid hea abilisega, kui logid eriti turvatundlikku keskkonda nagu pangad või PayPal. SafeZone veebilehitseja loob kõigist muudest operatsioonisüsteemi protsessidest eraldiseisva keskkonna, mida pole võimalik pealt kuulata. Sinna sisestatud paroole pole võimalik “keyloggeritega” (tarkvara, mis salvestab su vajutused klaviatuuril) pealt kuulata ega muud moodi tuvastada. Tavaveebilehitseja kohta on ta üsna primitiivne, kuid oma eesmärki täidab hästi.
Avast Free Antivirus on funktsionaalsuselt parim tasuta viirusetõrje tarkvara. Samal ajal ei ole see väga lihtsalt kasutatav – Avast on pigem mõeldud edasijõudnud kasutajatele. See väljendub ka resursikasutuses, mis on keskmisest suurem.
2. Bitdefender Antivirus Free Edition
Veebileht: https://www.bitdefender.com/solutions/free.html
Bitdefender on aastatepikkuse kogemusega Rumeenia turvafirma, kes toodab viiruste ja nuhkvara tõrje tarkvara. Bitdefender Antivirus Free sisaldab kõige olulisemaid komponente nende tasulisest viirusetõrje tarkvarast.
Bitdefenderi antiviiruse juures paistab silma selle lihtsus. Kasutajaliides koosneb ainult nupust kogu süsteemi skanneerimiseks, kastist, kuhu saad lohistada viirusekontrolliks üksiku faili ning viimaste tegevuste logist. Seal pole võimalik kuhugi valesti klikkida – selle kasutamisega saab hakkama ka vanemaealine või lihtsalt kogenematu kasutaja. See ei piirdu kasutajaliidesega, Bitdefender Antivirus Free kasutab üllatavalt vähe resursse taustal, mistõttu saab seda kasutada ka vanemas või aeglasemas arvutis.
Muuhulgas pakub Bitdefender kaitset ka pahatahtlike lehtede eest. Ta blokeerib automaatselt lehed, mis sisaldavad pahavara või õngitsemist. Ta hoiatuste süsteem kaitseb sind ka otseste pettuste eest, mis ei liigitu definitsiooni järgi pahavara ega õngitsemise alla. See toimib küll peamiselt inglise keelsete pettustega, eesti keeles internetis ei ole õngitsemise ega pettustekaitse kuigi efektiivne.
Bitdefenderi kasutamiseks pead kasutajakonto looma. See pole suur probleem, kuid siiski üsnagi ebavajalik lisasamm võrreldes enamiku teiste viirusetõrjetega. Sellel on loomulikult põhjus. Bitdefender on saadaval mitmel paltvormil, muuhulgas Mac, Android ja iOS. Ostes tasulise Bitdefenderi litsentsi saad sama tootevõtit kasutada igal platvormil. Kasutajakonto võimaldab tuvastada, millised seadmed on seotud sinu kontoga.
Bitdefenderil on ka sisse ehitatud lunavara vastane kaitse. See pole vaikimisi aktiveeritud, vaid tuleb seadetest käsitsi lubada. Ilmselt on põhjus selles, et lunavara kaitse aktiveerimine on natuke keerukam, kui 1 nupuvajutus – sa saad valida kataloogid, kus olevaid faile Bitdefender mitte millelgi muuta ei luba. Selleks sobivad näiteks fotod, mis on ajas muutumatud, kuid mitte dokumendid, millega igapäevaselt töötad. Lisaks su oluliste kataloogide kaitmisele kasutab Bitdefender mitut teist vahendit aktiivselt lunavara tuvastamiseks ning blokeerimiseks, kuid kataloogikaitse võimaldab kindlustada, et näiteks su pildid kunagi seda tüüpi viiruste tõttu kaotsi ei lähe.
Bitdefender ei ole nii funktsionaalne kui Avast, kuid tema kasutamine on väga lihtne. Samuti sobib ta on oma vähese resursikasutuse tõttu vanematele arvutitele. On oluline märkida, et Bitdefenderi tasuta versiooni litsents lubab seda kasutada ainult kodukasutuses. Kui su arvuti kuulub ettevõttele ei ole selle kasutamine litsentsi järgi lubatud.
3. AVG AntiVirus Free
Veebileht: http://www.avg.com/ww-en/homepage
AVG antiviirus on märgatavalt keerulisema kasutajaliidesega, kui eelmanitud Bitdefender. See ei ole ainult halb, kuna keerulise kasutajaliidese taga on ka rohkem funktsioone ja võimalusi.
AVG antiviirus on läbi aegade olnud üks paremaid – seda mitte minu isiklikus arvamuses vaid sõltumatute testide tulemusena. Uusim AVG Antivirus Free pole selles osas erand. Esimese täis-skanneeringu korral jätab rakendus meelde turvalised failid ning neid enam uuesti ei skanneeri. See tähendab, et esimene täis-kontroll võib võtta tublisti üle tunni, kuid järgnevad on märgatavalt kiiremad.
AVG antiviiruse täis skannering teeb rohkem, kui otsib lihtsalt süsteemist pahavara. Ta tuvastab ka registri vead, jääk failid ning muu sodi, mis võivad su arvutit aeglasemaks teha.
Lisafunktsioonide koer on maetud järelmüüki – kasutamaks neid funktsioone pidevalt pead ostma AVG PC Tuneup nimelise tarkvara. Installeerides AVG tasuta antiviiruse tuleb see kaasavarana kaasa, kuid selle kasutus on piiratud ühele päevale.
AVG antiviirus on eelmisest kahest mõneti agressiivsem oma tasulise versiooni reklaamimisel. Kohe alguses pakutakse sulle võimalust proovida tasulist versiooni 30 päeva. Kui selle valid ning maksta ei soovi, läheb süsteem 30 päeva pärast tavapärasele, tasuta, versioonile. Muuhulgas ei sisalda eelmises lõigus mainitud AVG PC Tuneupi, mis tuleb osta eraldi.
Kogu tasuta versiooni kasutamise ajal kuvatakse reklaami, mis soovitab tungivalt end tasulisele versioonile üle viia. See on üksjagu häiriv ning vähemkogenud või kehvema inglise keele oskusega kasutaja võib sellest eeldada, et arvuti pole kaitstud enne, kui tasuline versioon ostetakse.
Lisaks süsteemi skanneerimisele hoiab AVG silma peal failidel, mille avad. Kui seal pahavara tuvastatakse proovib ta selle eemaldada. Kui kogu fail on pahavara või nakatanud osa põhifailist eemaldamine ei õnnestu, kustutab ta faili. Samuti blokeerib ta selle käivitamise, mis ei võimalda seal peituval viirusel su arvutit nakatada.
Lisaks avatavatele failidele kontrollib AVG antiviirus ka lehti, mida külastad. Veebilehitseja laiend blokeerib automaatselt pahavara sisaldavad lehed – nii pole sul või teisel su arvuti kasutajatel võimalik kogemata pahavara alla laadida. Kuigi kaitse pole põhjalik muudab AVG internetis surfamise turvalisemaks, vähemalt pahavara osas. Õngitsemise tuvastamisel ta nii efektiivne pole.
AVG Antivirus Free on väga hea viirusetõrjetarkvara, mis proovib ehk natuke liiga agressiivselt su rahakotti pääseda. Samas pole ka rakenduse täisversioon kuigi kallis. Ainult pane tähele, et AVG PC Tuneup pole osa tasulisest AVG viirusetõrje tarkvarast, selle litsents tuleb veel eraldi osta.
Täpselt nagu BitDefender on ka AVG tasuta versioon mõeldud ainult kodukasutuseks. Selle kasutamine ükskõik millisele organisatsioonile kuuluvas arvutis (muuhulgas MTÜ-d!) on vastuolus litsentsi tingimustega, mis teeb selle piraatluseks.
4. Avira antiviirus
Veebileht: https://www.avira.com/
Avira antiviirus on tasuta viirusetõrje tarkvara Windowsile, Macile ja Androidile.
Erinevalt AVG viirusetõrje tasuta versioonist ei ürita Avira sind koguaeg täisversiooni ostma meelitada, mis muudab selle kasutamise oluliselt mugavamaks.
Sõltumatute testide järgi on Avira viirusetõrje tulemused muljetavaldavad. Ta on väga efektiivne pahavara tuvastamisel ning toimib vaikselt taustal. Saksa labori “AV-TEST” testides tuvastas Avira 100% tuntud viirustest ning ühena vähestest ka kõik senitundmata pahavara.
Süsteemi täisskaneeringu nupu leidmine kasutajaliidesest on natuke keeruline – see on peidetud kõikvõimalike seadete sisse. Erinevate seadete hulk on positiivne edasijõudnud kasutajale, kuid võib algaja ära ehmatada. Lisaks tavapärasele skanneeringule saab neid ajastada.
Avira võtab taustal üsna vähe resursse, kuid sama ei saa öelda täisskanneeringu kohta. Maksimaalsete seadetega koormab see arvutit rohkem, kui ükski teine siiani mainitud viirusetõrjetest. Soovitatav on seda teha ajal, kui sa arvutit tegelikult ei kasuta. Samuti tuleb tähele panna, et progressiriba jookseb täis skanneeringu korral saja protsendini mitu korda – see pole tegelikult hea indikaator kogu skanneeringu hetkeseisust.
Tasuta versioonis pole veebilehtede kontrollimise funktsiooni. See on olemas Avira tasulises versioonis, kuid tasuta rakenduses ei ole võimalik antud seadet aktiveerida. See pole tegelikult suur probleem, kuna selle asemel saad installeerida Avira tasuta veebilehitseja laienduse. Laiendus kontrollib kõiki veebilehti, mida külastad ning blokeerib ligipääsu pahatahtlikele saitidele. Laiendus on saadaval kõigile levinenumatele veebilehitsejatele peale Microsoft Edge.
Kahjuks pole tasuta versioonis ka e-mailide skanneerimise funktsiooni ega “mängu režiimi”. Mängu režiimis viib Avira oma muidu üsnagi suure resursikasutuse miinimumini, et mitte segada väga resursinõundliku tegevust. Hoolimata nimest pole see režiim loomulikult piiratud mängudele vaid on mõeldud kõigiks tegevusteks, mis arvutist maksimaalse välja pigistavad, näiteks videotöötlus. Nii e-mailide skanneerimine, kui mängu režiim on saadaval tasulise Aviraga, tasuta versioonis on vastavad kohad kasutajaliideses mitteaktiivsed.
Kaasa tuleb ka turvaline veebilehitseja “Scout” ning VPN klient. Tasuta pakutakse 500 mb liiklust üle virtuaalse privaatvõrgu, mis tõstetakse 1 GBni, kui omale tasuta kasutajakonto lood. See on hea boonus, kuid piiramatu versiooni eest me maksta ei soovita – PureVPN teeb sellele silmad ette nii funktsioonidelt, kui hinnalt.
Scout veebilehitseja on põhimõtteliselt maksimaalsetes turvaseadetes Chrome. Ta ei paku nii palju kaitset, kui Avasti SafeZone. Otsest põhjust Scouti kasutamiseks või üldse arvutis hoidmiseks tegelikult pole.
Eraldi rakendusena saad installeerida (see võimalus on kohe antiviiruse installeerimisel) “Avira Software Update”i, mis kontrollib, et kõik su arvutis oleva programmid oleks uuendatud viimasele versioonile. Tarkvara uuendamine on oluline, kuna suur osa pahavara kasutab ära turvaauke just su arvutisse installeeritud rakendustes, mitte operatsioonisüsteemis. Avira Software Updater muudab vananenud tarkvara ja nende uuenduste leidmise lihtsaks.
Avira viirusetõrje on üks parimaid, mis saada on. Lisaks antiviirusele tuleb kaasa suur hulk kasulike rakendusi. Paraku on ta üks aeglasemaid ja resursinõudlikumaid lahendusi siin nimekirjas.
5. Sophos Home
Veebileht: https://home.sophos.com/
Spohos home on kodukasutuseks mõeldud viirusetõrjetarkvara, mis sisaldab ka veebilehtede filtreerimist ning mitmeid võimalusi laste internetikasutuse piiramiseks.
Spohos on peamiselt keskendunud ettevõtetele mõeldud viirtusetõrje tarkvara loomisele. Nüüd on nad oma antiviiruse toonud ka kodukasutajatele ja seda täiesti tasuta. Ühe litsenrsiga saad viirusetõrje installeerida kuni kümnesse arvutisse, kusjuures lisaks Windowsile on Spohos Home saadaval ka Macile.
Enne, kui isegi saad Spohose installeerida pead looma tasuta konto nende veebikeskkonnas. Sealt samast saad hiljem hallata kõigi su kontoga seotud arvutite seadeid. Konto loomine on lihtne ning tasuta, kuid võib ehk vähekogenud arvutikasutajale hirmutav olla. Kindlasti pole tegemist nii lihtsa installatsiooniga, kui näiteks Bit Defenderil. Peale installimist on kasutajaliides seevastu sarnaseim just Bit Defenderile. See on lihtne ja selge.
Installatsioon võtab umbes 15 minutit ning süsteemi täis skanneering üle poole tunni. Erinevalt näiteks AVG viirusetõrjest ei võta järgnevad skanneeringud märgatavalt vähem aega, kui esimene. Siiski on see märgatavalt kiirem eelmises punktis kirjeldatud Avirast.
Tuleme korraks tagasi veebiliidese juurde, mida alguses mainisin. Sealt näed kõigi oma seadmete skanneeringute ajalugu ning nimekirju leitud pahavarast. Veebillidesest saad muuhulgas igas arvutis skanneeringu käivitada. See on eriti kasulik, kui oled Sophos installeerinud vähemkogenud kasutaja arvutisse, kellel ei pruugi rutiinsed viirusekontrollid meeles püsida.
Samuti saad blokeerida veebilehti personaalselt igal installatsioonil. Nii saad Sophose veebilehtede filtrit rakendada “interneti lapselukuna”. Blokeerida saad üksikuid lehti eraldi või ka terveid veebilehtede kategooriaid, mille nimekirja haldab Sophos ise. Näiteks saad blokeerida ligipääsu pornograafilise sisuga või ekstremismi sisaldavatele veebilehtedele.
Lisaks viirustele kontrollib Sophos ka veebilehti, mida külastad ning filtreerib välja pahavara levitavad veebilehed ning õngitsemise. Õngitsemise osas ei ole kaitse loomulikult sajaprotsendiline, kuid on märgatavalt parem, kui mitte midagi.
Kasutajaliides peale installeerimist on lihtne ja selge. Seal on ehk isegi liiga vähe võimalusi, kuid kõige olulisemad asjad on kohe näha – esileht näitab, kas viirusetõrje on aktiivne ning võimaldab ühe nupuvajutusega kogu arvuti skanneerida. Kõik detailsemad seaded saad paika panna Sophose veebiliidesest. Tavakasutajat üritatakse kaitsta kõigi keeruliste seadete eest, mis pole sugugi halb idee.
Muuhulgas lisab Sophos Home Explorerisse parema kliki alla võimaluse “Scan with Sophos Home”, mis võimaldab faile ning kataloogide ja zip/rar failide sisu skanneerida otse Explorerist ilma, et peaksid faili kuhugi lohistama või avama.
Sõltumatutes testides on Sophos saanus väga head hinnangud. Näiteks Dennis Technology Labsi testis, mis üritab simuleerida kõige turvateadmatu kasutaja käitumist internetis, saavutas Sophos Home AAA reitingu, mis on maksimaalne tulemus.
Kahjuks ei sisalda Sophos Home e-kirjade skanneerimise funktsiooni. Ilmselt on Sophose eeldus, et tänapäeval ei kasuta kodukasutajad enam Outlooki, Thunderbirdi ega midagi sarnast, vaid loevad e-kirju veebiliidesest nagu Gmail, Hotmail või Yahoo.
Erinevalt enamikust eelnevatest viirusetõrjetest pole tegemist nuditud versiooniga, mis üritab sulle igal võimalusel täisversiooni pähe määrida. Sophos home on lihtsalt kodukasutuseks mõeldud versioon nende ettevõtetele mõeldud viirusetõrje lahendusest. See tähendab, et tohid seda kasutada ainult enda tarbeks – litsents keelab seda installeerida ettevõttele või ühelegi teisele organisatsiooni vormile kuuluvasse arvutisse.
6. Panda Free Antivirus
Veebileht: http://www.pandasecurity.com/
Panda Free Antivirus on tasuta viirusetõrje tarkvara, mille kõige omapärasem funktsioon on USB mälupulkade “vaktsineerimine”.
Panda kasutajaliides on ilmselt kõige kenam (see on minu subjektiivne seisukoht) kõigist siinimainitutest. Ta ei taotle minimalimi ega ürita jälgida kõiki uuemaid disaini trende – tulemus näeb välja soe ja kodune, võib-olla ehk tänapäeva standardite järgi vanamoeline. Vanamoeline pole üldjuhul halb, vanema inimese jaoks võib see just parim lahendus olla.
Peale installeerimist üritab Panda sind üsnagi ebameeldivate hüpikaknatega täisversiooni ostma meelitada. Erineval AVGst saab Pandas need blokeerida. Selleks tuleb minna seadetesse, kuhu pääsed menüüd sümboliseerivast kolme üksteise paralleelse joonega ikoonist üleval paremas ääres. Sealt vali “General” ning vaate alumises osas leiad sektsiooni “Panda news”. Kui see maha keerata lõpetab Panda antiviirus lisaks oma “uudistele” ka müügiteadete saatmise.
Panda viirusetõrjet installeerides saad soovikorral arvutisse paigaldada ka “Panda Web Safe”, mis on nende internetiliikluse filtreerimise tööriist. Soovitame seda kindlasti teha, vastasel juhul ei blokeeri ta pahavara sisaldavaid veebilehti. Küll tuleb ettevaatlik olla, et mitte installides klikkida kastidele, mis lisaks Web Safe installeerimisele su vaikimisi otsingumootori ning veebilehitseja ära muudavad. Miks need seal olema peavad on arusaamatu ja jätab juba installeerides halva maigu suhu. Õnneks ei ürita ta hiljem kordagi su veebilehitseja seadeid muuta.
Websafe kaitseb sind pahavara levitavate saitide ja isegi õngitsemise eest. Ka siinkohal tasub meeles hoida, et õngitsemisvastane kaitse pole kunagi sajaprotsendiline ning internetis liikudes tuleb olla alati hoolikas.
Panda kontrollib reaalajas kõiki faile, mida avad, liigutad või alla laed. Tuvastades nendes pahavara paneb ta faili garantiini, kust saad selle soovikorral taastada. Samuti skanneerib ta automaatselt kõiki mälupulkasid ja mälukaarte, mis arvutisse sisestatakse. Nagu esimeses lõigus mainisin on tal nende jaoks ka “vaktsineerimise” süsteem.
Mida USB vaktsineerimine praktikas tähendab on, et ta ei lase arvutisse ühendatud seadmetel ridagi koodi automaatselt käivitada. Windows otsib igalt arvutiga ühendatud salvestusseadmelt “AUTORUN.INF” faili, mis võimaldab näiteks seadmete nimistus eraldi ikooni kuvada või kohe ühendamisel installatsiooni akna avada. Kui seda kasutatakse legitiimselt, näiteks kaameraga kaasatuleva tarkvara installimiseks on tegemist väga mugava funktsiooniga – ühendada kaasatulnud mälupulga arvutiga ja saad kohe avanenud aknast installeerida vajalikud driverid ja rakendused. Paraku on ka pahavaral väga lihtne seda meetodit levimiseks kasutada.
Vaktsineeritud seadmelt eemaldab Panda jäädavalt AUTORUN.INF faili. Kui sa ei soovi vaktsineerida seadmeid saab Pandat kasutada lihtsalt AUTORUN.INF failide ja igasuguse automaatse käivitamise blokeerimiseks.
Panda kasutaliidesest leiad ka protsesside jälgija, mis näitab kõiki protsesse su arvutis ning toob eraldi välja need, mis interneti kasutada üritavad. Nii näed lihtsalt ja kiirelt, kui su arvutis jookseb midagi kahtlast. Sellisel juhul saad kohe kogu süsteemi üle skanneerida, et potentsiaalne pahalane kinni püüda.
Peab arvestama, et süsteemi täisskaneering Pandaga võtab üsna palju aega ning resursse. Järgnevad skanneeringud on natuke kiiremad, kui esimene, kuid vahe pole väga suur. See läheb vastuollu tootja väitega, et tegemist on “süsteemile kõige kergema” viirusetõrjetarkvaraga, mis saadaval on, kuna suur osa tööks tehakse ära Panda pilves, mitte su arvutis.
7. Check Point ZoneAlarm Free Antivirus+
Veebileht: https://www.zonealarm.com/software/free-antivirus/
Check Point ZoneAlarm Free Antivirus+ on tasuta viirusetõrjetarkvara ning tulemüür. Antiviiruse komponent on litsenseeritud Kasperskylt. See tähendab põhimõtteliselt, et Check Point ZoneAlarm Free Antivirus+ tagab arvutile samal tasemel kaitse pahavara eest, kui muidu tasuline Kaspersky antiviirus. Loomulikult pole tal kõiki Kaspersky funktsioone, litsenseeritud on ainult kõige olulisem komponent – mootor ja algoritmid, mida kasutatakse viiruste tuvastamiseks.
Tulemüüri komponent on ZoneAlarmi enda oma ega pole kuidagi seotud Kasperskyga. See ei tähendab, et tegemist oleks kehva tootega – vastupidi, tulemüür on väga efektiivne. Kõige kõrgemas kaitseseades võib ta küll liiga palju teateid ja hoiatusi anda, mis muutub pika peale tüütuks.
Tasuta versioon kontrollib kõiki faile veel enne, kui nad avada jõuad. Kui avad kataloogi Exploreris skanneerib Check Point ZoneAlarm kohe kõiki seal olevaid faile ning kustutab pahavara. Kui tegemist pole viiruse vaid lihtsalt reklaamvaraga (adware) küsib ta enne kustutamist sult luba. Selle peaksid talle loomulikult alati andma, pole mingit põhjust sellist jama oma arvutisse lubada.
Viirusetõrje kasutajaliides võib algajale ehmatavalt mõjuda – erinevaid seadeid on palju. Edasijõudnud kasutajale on see jällegi postitiivne – võimalik on seadistada 22 erinevat tingimust. Samuti saab skanneeringuid ajastada.
Check Point ZoneAlarm Free Antivirus+ installimisel tuleks kindlasti valida “Custom” seade, vastasel juhul installeeritakse veebilehitsejatesse ka nende tööriistariba, mis on täiesti kasutu. Tehniliselt peaks see andma juurde mõned turvalisuse ja privaatsuse kaitse funktsioonid nagu jälgimise blokeerimine, kuid selle jaoks on palju paremaid tööriistu.
Check Point ZoneAlarm tasuta versioon ei sisalda veebikaitset. Ta ei blokeeri ei pahavara sisaldavaid aadresse ega tuvasta õngitsemist. Küll skanneerib ta automaatselt iga faili, mille alla laed. Kui otsustad ZoneAlarmi viirusetõrje ja tulemüüri kasuks, tuleks lisaks installeerida ka veebilehitseja laiendus, mis internetis levivate ohtude eest kaitset pakub.
Kui enamikel viirusetõrjetel on tulemüür lisana kaasas, siis Check Point ZoneAlarmi puhul tundub see olevast vastupidi – viirusetõrje on lisana kaasas tulemüüriga. Litsents lubab tasuta versiooni Check Point ZoneAlarmi viirusetõrjest ja tulemüürist kasutada ainult isiklikuks tarbeks. See tähendab, et ettevõttele kuuluvasse arvutisse seda installeerida ei tohi, selleks tuleb osta täisversiooni litsents.
ZoneAlarm on hea lahendus edasijõudnud kasutajatele, kes soovivad oma arvuti turvalisuse kõiki aspekte kontrollida. Zone Alarm võimaldab seda teha nii viirusetõrje, kui tulemüüri tasemel. Algajale ei pruugi ZoneAlarm oma keerulise kasutajaliidese, mitmete seadete ning puuduliku veebikaitsega parim lahendus olla.
8. Qihoo 360 Total Security
Veebileht: https://www.360totalsecurity.com/en/
Qihoo 360 Total Security on tasuta viirusetõrjetarkvara, millega tulevad kaasa tööriistad arvuti töökiiruse parandamiseks. Lisaks Windowsile on rakendus saadaval Macile ja Androidile.
Qihoo 360 Total Security installeerimine on lihtne. Installimiseks vajalik fail on üliväike, mis laeb kõik ülejäänu internetist alla peale käivitamist. Installeerides on soovitatav teha linnuke “Bitdefender”i viirusetõrje mootori kastikesse, kuna see on märgatavalt parem, kui Qihoo enda oma. Põhimõtteliselt tähendab see,et Qihoo 360 Total Security käitub täpselt samamoodi, nagu Bitdefender, millest saad pikemalt lugeda üleval pool, punktist 2.
Peale installeerimist pole mingil põhjusel aktiveeritud kõik kaitseseaded, mis võiks ja peaks. Kindlasti tuleks seadetest aktiveerida “Potentially Unwanted Programs” vastane kaitse, vastasel juhul ei kaitse Qihoo 360 sind reklaamvara ja muude ebavajalike lisaprogrammide eest, mis pole otseselt viirused, kuid on siiski ebavajalikud.
Samuti saad lisaks Bitdefenderile seadetest tõmmata Avira antiviiruse mootori. Nii kasutab Qihoo 360 Total Security viiruste tuvastamiseks paralleelselt kolme mootorit (nende enda oma, BitDefender ja Avira), mis annab kolmekordse kaitse ilma, et peaksid installeerima mitut viirusetõrjet, mis omavahel konflikti minna võivad. Avira ning Bitdefenderi mootorite kasutamine on soovituslik-kohustuslik, Qihoo enda tulemused sõltumatutes testides pole kuigi muljetavaldavad.
Vaikimisi installeeritakse Qihoo veebilehitseja laiendus ainult Internet Explorerile. Kui soovid kasutada nende veebifiltreerimise funktsioone tuleb Chromele või Firefoxile käsitsi Qihoo laiendus installeerida. Soovitatav on seda teha, vastasel juhul ei filtreerita internetiliiklust kuidagi. Koos laiendusega blokeerib Qihoo 360 Total Security pahavara sisaldavaid veebilehti ning üritab tuvastada õngitsemist.
Sõltumatud testid näitavad, et Qihoo 360 õngitsemise tuvastus on tasuta lahendustest parim. Rõhutan ka siin, et õngitsemisvastased rakendused ei taga kunagi täieliku kaitset, eriti veel eesti keelsete lehtede puhul. Qihoo 360 võib olla parim abimees pettuste tuvastamisel, kuid miski ei asenda ettevaatlikust interneti kasutamisel, millest kirjutasime artikli “Mis on õngitsemine ja kuidas seda ära tunda” sektsioonis “Kuidas tuvastada õngitsemist internetis”.
Esmane kogu süsteemi skanneerig võib üksjagu aega võtta, järgnevad on märgatavalt kiiremad. Soovikorral saad lisaks täis skaneeringule teha ka kiirskaneeringu või süsteemi puhastuse (clean up). Puhastuse režiimis ei otsi Qihoo mitte viirusi vaid vigu registris ning muid põhjuseid, mis su Windowsit aeglasemaks teha võivad.
Põnev lisa on on “poodlemise režiim”, mis aktiveerub automaatselt, kui lähed mõnda e-poodi. Poodlemise režiimis paneb Qihoo kinni kõik tundmatud rakendused ega lase millelgi uuel avaneda. Nii kindlustab ta, et ükski pahavara ei saaks su krediitkaardi infot pealt kuulata.
Teine põnev ja unikaalne funktsioon kannab nime 360 connect. 360 connect võimaldab siduda ükskõik millises arvutis jooksa Qihoo 360 Total Security installatsiooni rakendusega oma nutitelefonist. Sealt saad omakorda käivitada seotud arvutis skanneeringuid või puhastusi. See on väga kasulik juhul, kui su peres on vähemkogenud arvutikasutajaid, kelle arvuti hooldamine sinu ülesandeks saanud on.
Qihoo 360 Total Security viirusetõrje on efektiivne, kuid selle üles seadmine on algajale üsnagi keeruline. Õigesti seadistatuna pakub ka kaitset mitme viirusetõrjemootoriga paralleelselt, ning aitab ka Windowsi kiirena hoida. Muuhulgas on tal edasijõudnud kasutajatele mõeldud funktsioonid nagu progammide jooksutamine “liivakastis”, mis võimaldab kontrollida, kas tegu on pahavaraga või mitte. See on midagi, mida keskmisel kodukasutajal kunagi vaja ei lähe.
9. Amiti Antivirus
Veebileht: http://netgate.sk/
Amiti antiviirus on tasuta viirusetõrje tarkvara, mis võimaldab süsteemi kas periooditi või käsu peale skanneerida. Lisaks jälgib ta reaalajas avatavaid faile ning takistab viiruste ja muu pahavara käivitumise su arvutis.
Kiitsin varasemalt BitDefenderi lihtsust, kuid see pole midagi võrreldes Amiti omaga. Amiti antiviiruse kasutamise on lihtsamast lihtsam ning tal pole kaasas mingeid lisamoodule, mis võiks kasutajas segadust tekitada.
Viimane punkt võib olla ka negatiivne aspekt, olenevalt, kust nurga alt seda vaatad. Kui otsid rakendust, mis ei tee midagi peale viiruste tuvastamise ja eemaldaminse on Amiti väga hea lahendus. Ta ei kontrolli veebilehti, mida sa külastad ega kaitse sind õngitsemise vastu. See tähendab, et ta pole nii terviklik lahendus nagu eelmised kolm viirusetõrjet.
Amiti võimaldab planeerida kogu süsteemi skanneeringuid. Seadistades antiviiruse korra nädalas kogu arvuti üle käima saad kindluse, et ükski pahalane pole vahepeal end sinna sisse seadnud.
Kõik potensiaalselt nakatunud failid paneb Amiti “puuri”, kust saad nad lõplikult kustutada või vajadusel taastada – nii ei kaota sa ühtegi faili, mis võidi kogemata pahavaraks lugeda. Nimelt on Amiti failide skanneerimisel ja pahavara tuvastamisel pigem liberaalne – kui midagi tundub korrast ära saadab ta faili koheselt garantiini. Seetõttu võib juhtuda, et ka täiesti süütud failid võidakse garantiini panna. Soovikorral saad lisada faili nimekirja, mida enam ei skanneerita – siis ei pea sa taastamise protsessi sama failiga mitu korda ette võtma.
Amiti on avaldatud GNU General Public litsentsi alusel, mis lubab seda kasutada ka organisatsioonide, muuhulgas ettevõtete arvutites. Paraku vajavad mitmed funktsioonid, mille leiad teistest viirtusetõrjetest, peidetud tasulise registratsiooni taha. Näiteks ei paku tasuta versioon kaitset õngitsemise eest. Amiti looja, NetGate, põhitooted on tulemüürid ja registrikorrastajd, viirusetõrjet võib lugeda pigem kõrvalprojektiks. Nad kasutavad selleks avatud lähtekoodiga viirusetuvastusmootorit, mille eest maksta me ei soovita. Koha siin nimekirjas sai Amiti just oma litsentsi tõttu.
Amiti on lahendus, kui soovid oma ettevõtte arvutisse viirusetõrje tarkvara, kuid ei soovi selle eest maksta, kuid ei taha ka piraatluse teed minna. Kodukasutajate jaoks on siin nimekirjas märgatavalt paremaid valikuid.
10. Ad Aware Free Antivirus+
Veebileht: https://www.adaware.com/antivirus
Viimane viirusetõrje meie kümne parima nimekirjas on Ad Aware Free Antivirus+. Ad Aware on ilmselt tuntuim nuhkvara eemaldamise tarkvara, Kuid tegelikult on selle tootja, Lavasoft, arendanud viirusetõrje tarkvara aastast 1999. Peamiselt on nende viirusetõrje tarkvara mõeldud ettevõtetele, kuid Ad Aware Free Antivirus+ on kodukasutajatele tasuta.
Parim omadus Ad Aware tasuta viirusetõrje juures on ta vähene resursikasutus. See koormab süsteemi nii vähesel määral, et on probleemideta kasutatav ka vanemates arvutites. Mängimise või filmi vaatamise ajaks on ta võimalik panna “vaiksesse režiimi”, mis vähendav resursikasutust ajutiselt veelgi. See on põhimõttelt sama, mis Avira “mängu režiim”.
Enamik tasuta viirusetõrje programme uuendavad oma pahavara andmebaasi korra päevas või veel harvem. Ad Aware viirusetõrje uuendab oma andmebaasi kohe, kui uus viirus tuvastatakse. Nii võid kindel olla, et oled alati kaitstud ka äsja avastatud ohtude eest.
Failide ja kataloogide mugavamaks skanneerimiseka lisab Ad Aware Explorerisse vastava menüüpunkti parema klõpsu alla. Nii ei pea sa faili või kataloogi skanneerimiseka seda kuhugi lohistama vaid saad seda otse Explorerist teha.
Ad Aware antiviirus kontrollib reaalajas iga faili, mille avad ning kõike, mida alla laed. Paraku on viimases versioonis (12) tasuta rakendusest veebitõrje eemaldatud. See tähendab, et ta ei blokeeri pahavara sisaldavaid veebilehti ega aita tuvastada õngitsemist. Varasemad versioonid olid tuntud just eriti hea õngitsemisetuvastuse poolest.
Kuigi üldmulje kohta ei saa midagi halba öelda, sisaldab kasutajaliides reklaame täisversioonile ning üritab jätta muljet, et su arvuti pole väga hästi kaitstud. Kõik tasuta versioonis eemaldatud funktsioonid on kasutajaliideses näha, kuid mitte aktiivsetena. See jätab mulje poolikust tootest.
AdAware viirusetõrjet saad soovikorral kasutada lisana mõnele teisele antiviirusele. Sellisel juhil tuleb installeerimisel valida “compability mode”, mis keerab kinni taustal toimuva reaalajas failide skanneerimise, kuid jätab alles võimaluse faile ja katalooge Explorerist parema klõpsuga kontrollida.
Kuigi Ad Aware viirusetõrje on tasuta tuleb see registreerida. Registratsiooni pead pikendama iga aasta, mille käigus üritatakse sulle pidevalt tasulist versiooni pähe määrida.
Ad Aware Free Antivirus+ on küll hea viirusetõrje tarkvara, kuid tal puuduvad paljud funktsioonid, mis on konkurentidel. Näiteks puudub tasuta versioonis veebilehtede kontrollimine, e-kirjade skanneerimine ning tulemüür.
Ainult viirusetõrje tarkvarast ei pruugi su isikuandmete ja arvuti kaitseks piisata. Kindlasti vaata ka, Mis on VPN ja kuidas seda kasutada.